Buradasınız : Ana Sayfa // Genel Sağlık // ishale ne iyi gelir? hangi yiyecekler ishal yapar?

ishale ne iyi gelir? hangi yiyecekler ishal yapar?

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar uyardı:  karpuz ve kavun üzüm üçlüsünü birlikte tüketmeyin yoksa cır cır ishal olursunuz..

sıcak ortamlarda mikroplar daha çabuk çoğaldığı için,  besinleri serin yerlerde muhafaza etmekde zorlaşıyor..

Özelliklede yukarıda belirttiğimiz meyveleri yemek , karıştırmak ishale neden oluyor.

Yaz mevsiminde ısı artmasıyla birlikte yiyecekler daha çabuk bozuluyor. Sıcak ortamda mikroplar daha çok çoğalıyor, sıcak ortamda besinleri serin yerlerde saklamak daha bir zorlaşıyor. Bu bozulmaya bağlı olarak besin zehirlenmesi ortaya çıkıyor. Yazın besin zehirlenmeleri ve ishaller sık görülüyor.

International Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Soysal, yazın kavun, karpuz, üzüm gibi meyveleri karıştırarak soğuk şekilde tüketmenin, meyvelerin yanında soğuk içecekler içmenin mide ve barsak hareketlerini bozarak ishale neden olduğunu söyledi.

Tıpta “gastroenterit” olarak adlandırılan besin zehirlenmesinde ise, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı görülüyor. Gastroenteritte, mide ve barsak hareketleri bozuluyor, ağızdan alınan yiyeceklerinin sindirim sistemini hızlı ve erimemiş terketmeleri sonucunda ishal ortaya çıkıyor.

Yazın yumurta içeren besinlere daha çok dikkat!

Yumurta içeren unlu mamuller, yaş pasta, tavuk eti (kırmızı ete göre daha kolay bozuluyor) tüketirken dikkatli olmak gerekiyor. Tavuk eti bozulunca “salmonella” gibi mikroplar kısa sürede aşırı miktarda ürüyor. Bu mikropların toksinleri de ishale yol açabiliyor. Mikrobik olmayanlar ise karışık meyvelerin yenmesinden kaynaklanıyor.

Bu yiyecekler ishal yapar!

Bazı yiyecekleri az miktarda tüketmek sorun yaratmasa da, fazla miktarda yemek ishale neden oluyor. İşte bu yiyeceklerden bazıları:
 Taze kayısı (kayısı suyu)
 Üzüm (üzüm suyu)
 Erik
 Kiraz
 Kavun
 Karpuz
İshale iyi gelen yiyecekler

İshal nedeniyle gelen erişkin ve hastalara özellikle 24-48 saat belli yiyecekleri tüketmelerini önerdiklerini belirten Dr. Murat Soysal, ishale iyi gelen yiyecekleri şöyle sıraladı:

– Muz
 Şeftali
 Elma
 Peynir
 Zeytin
 Ekmek
 Az yağlı makarna
 Haşlanmış patates
 Patates püresi
 Pirinç çorbası

İshale karşı kahve telvesi, kuru çay yemeyin!

İshal çoğu zaman aniden ortaya çıkan bir durum. Bu nedenle çareyi geleneksel yöntemlerde aramaya yol açıyor. İshali gidermek için kahve telvesi, kuru çay yemek ishali kesmeyeceği gibi, midenin ve bağırsakların da tahrişine neden olabiliyor.

Dr. Murat Soysal, ishale yüksek ateşin de eşlik etmesi ve 24 saat boyunca geçmemesi halinde hekime başvurulması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Elma, armut, şeftaliden birer tane, karpuz kavunda birer ince dilim, erik için 15 adetten fazla tüketmemek gerekiyor. Meyveleri soğuk yememek önemli. Eğer kişide mide hassasiyeti varsa, sadece meyvelerin yanı sıra soğuk meşrubat da içiyorsa ishal yapar.

Deniz ve havuz suyunun yutulması, mide ve bağırsaklarda tahrişe neden olabilir. Karnı üşütmek diye tabir edilen durumda, vücut terliyken klimaya maruz kalmak nedeniyle ishal ve karın ağrısı oluşur.”

ishal yapan meyveler besinler yiyecekler armut ishale neden olur mu yapar mı) üzüm ve ishal

Benzer Yazılar

  • Babalar çocuklarına nasıl davranmalıdır?Babalar çocuklarına nasıl davranmalıdır? babalar kız ve erkek çocuklarına nasıl davranmalı, bu konuda nasıl bilinçlenmeli. yapılması gerekenler... Her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününde kutlanan “Babalar Günü”, […]
  • İBS: nedir ne anlama gelir BİLGİ:İBS: nedir ne anlama gelir BİLGİ: İrritabl Bağırsak Sendromu’nun kısaltılmış haline İBS denilmektedir... burdaki en önemli nokta aşırı hassasiyet ve duyarlılıktır yiyecek, içecek ve duygusal uyarılar ile […]
  • Grip aşısı ne zaman yaptırılmalıdır?Grip aşısı ne zaman yaptırılmalıdır? grip aşısı kimlere yapılır etkisi ne kadar sürer... kimlere yapılmalıdır?.. Kış aylarında, soğuk zamanlarda en sık görülen hastalıklardan olan gripten korunmanın en kolay yollarından […]
Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

*

Sağlık ve Tıp domain